İNCESU'DA MADANLAR SÜLALESİ BULUŞMASI
7-8 TEMMUZ 2007

Heyecanla beklenen Madanlar günü güneşli bir günle başladı. Sabah erken ilk önce Belediye hoparlöründen köylülerimizi yemeğimize davet etiğimizi duyurduk. Davetimiz şöyleydi;

(Sevgili İncesulular,
Bugün Çumartesi 7.7.07 Incesu’muzda Madanlar Günümüz, saat BİR de de yemeğimiz var.
Siz komşularımızı, akrabalarımızı, arkadaşlarımızı, köylülerimizi içtenlikle aramızda görmek istiyoruz.
Hepiniz davetlisiniz. Siz olmazsanız biz garip ve öksüz kalacağız. Lütfen bizi yalnız bırakmayınız. Yemeğimiz saat BİR dedir.
İncesu ve dışından tüm Madanlar ailesi sizleri bekliyor.)

Sonra da İlkokulumuzun geniş bahçesinde konuklarımızı beklemeye başladık. Zamanla badem ağaçları gölgesinde yeşillikler arasında iyi hazırlanmış, temizlenmiş bahçe dolmaya başladı. Gelenler birbirleriyle kucaklaşıp sohbete dalıyorlardı.

Saat 11:00 civarı okumuluzun büyük sınıfında Madanlar Günü toplantısı başladı.

İlk önce Muzaffer Maden söz aldı

Sevgili Madanlar, değerli dostlarımız, aziz konuklarımız,

Yüzlerce kilometre uzaktan ta Bolu Seben’den koşup gelen Madan Arif Özdemir hocamız merhabalar, hoşgeldiniz.
Görüyoruz ki Madanlar günüyle Türkiye çapında bile ilgi topluyoruz, öteki Madanlara da ulaşıyoruz. Dün bir E-mail aldım, sizlere de okuyorum.

(Merhaba 2007 Madanlar Günü büyüklerimizin yaşadığı yerde veya arzularına göre yapılması taraftarıyım. 2009 Madanlar Gününün ise dedelerimin yattığı ve benim doğduğum yer olan Bursa/ Yenişehir/ Yarhisar Köyünde Madanlar Gününde tüm Madan Dostlarımı ağırlamak isteğimi şimdiden bilgilerinize sunarım.
)

                                                                                     İmza : Madanoğlu İbrahim Küçükyılmaz

Komşumuz, akrabamız, arkadaşımız, kaderimiz olan küçük-büyük, kadın-erkek, genç-yaşlı, canımız-ciğerimiz olan tüm İncesulular sizler de hoş geldiniz. Siz olmasaydınız biz de olmazdık. Siz varsınız biz de varız.

Kimi beni İsviçre’lerde yaşiyor sanır.
İncesu’da bir dam yıkılsa ciğerim parçalanır.

Şimdi sizleri ebediyete göç etmiş bütün atalarımız, aziz şehitlerimiz ve Atatürk’ümüz için bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

Teşekkür ederim. Ruhları şad olsun.

İzninizle şimdi bir kaç konuyu vurgulamak istiyorum: Biz Madanlar, günümüzde ve derneğimiz kurulunca politik, dini faaliyet gösteremeyiz.
Tabii herkes kendi fikrinde hürdür, başkasının hududuna kadar, hukukuna kadar.

Birbirimizi tanırsak daha da severiz.

Geleceğin kültür anlayışı, yeni bir ilgi alanı doğuyor... Zamanımızda önce tarih, sosyoloji ve diğer sosyal bilimlerin araştırma alanları daha çok bölgesel tarih ve sosyaliteyi zorluyor. Bölgesel kültürler, tanışık ve bakir kültürler, figürler kendine mahsus değerler ve buna mensub insanların, ailelerin bir araya gelişi. Yeni bir heyecan ve yeni bir oluşum.

Hızla değişen, dönüşen ve belki de yozlaşan çevrede ana kültürlere kaynaklık teşkil eden kültür membalarını bulmak ve değerlendermek amacıyla soy ağacı kayıtları çok önem taşımaktadırlar.
Bu konuda mutlaka kurulması gereken siteyi, www.Madanlar.org sitemizi, kurduk şükürler. Soy ağacı konumuza daha çok önem vermeliyiz.
Sitemizi sürekli güncelleştirmeye de çalışmalıyiz.

Elbirliğiyle, çalışkanlığımızla, içimizden çıkacak cevherlerle başaracağız, başarmalıyız. Zaten sorunlarda çevremize, muhtaçlara, öğrenicilere... yardım elimizle odaklaşacağız. Ödevimizi iyi bitirmeğe azimliyiz. Başkalarından ne eksiğimiz var bizim.

Denir ki: İnsan, önce kendim için ne yaptım? Sonra ailem, vatanım, insanlık için ne yaptım? Ölüm yaklaştığında da elimden geleni yapabildim diyebilmeli.

Şimdi günümüze dönelim.

- Birlik beraberlik olursa ve çalışırsak daha büyük başarılar mümkün. Hele toplantılarımızda konumuzla ilgili bildiriler sunabilirsek.

- Hep birlikte bir Madanlar fotograf ve anılar albümü oluşturabilir miyiz?

- Bu mutlu günümüzde, varsa dargınlarımızın affetmek büyüklüğünü ve barışmak erdem ve cesaretini göstermelerini bütün kalbimle diliyorum.

- Tabii, toplantımızda ve sonraları sizlerden gelecek her türlü önerileri de bekliyoruz.

- Herhangi bir nedenle bu toplantımıza katılamayan Madanları, önümüzdeki toplantılarda aramızda görmekten büyük bir sevinç duyacağız. İnşallah, Madanların her toplantısının – hızla büyüyen bir ağacın dalları gibi – çoğalıp gelişmesini görmek hepimizi mutlu edecektir.

Birlikte Başarı Vardır.

Madanlar Günümüzün gerçekleşmesinde, www.madanlar.org sitemizin açılmasında ve yaşamasında Madander (Madanlar Kültür, Araştırma ve Dayanışma Derneği'mizin) kurulmasında Emeği geçen başta eşime, kardeşlerime, yeğenlerime, gelinlerimize ve eniştelerimize, küçük-büyük, yakın-uzak akrabalarıma, köylülerime, dostlarıma ve nice iyi insanlara teşekkür ve minnetlerimi sunarım.
Eğer onlar olmasaydı hiç birşey olmazdı.

Evet sevgili konuklarımız, beni sabırla ve dikkatle dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyor, sizleri saygı ve sevgilerimle selâmlıyorum.

Muzaffer Maden konuşmasından sonra "Madanlar Günümüze gelerek hayıtımın en güzel sürprizini yaşatan geç tanışıp çok sevdiğimiz değerli akrabamız Bolu-Seben’li Madan Arif Özdemir hocamıza söz veriyorum" diyerek onu kürsüye davet etti. Alkışlar arasında Madan Arif Hocamız şu konuşmayı yaptı.

Değerli Muzaffer Abim ve yenge,

Sizler bir güneşsiniz. Bu memleketin güneşe ihtiyacı çok fazla. Yıllarca ailesiz yaşadım. Sizlere, aileye kavuştum. Bilgi ve tecrübelerinizle bizlere ve topluma daha çok yararlar sağlayacağınızdan eminim. Ömrünüz uzun olsun. Yenge hanım sizlere baktıkca bundan memleket faydalanacaktır.
Kapıdağı Türkiye’yi anlatan en güzel örnek. Bu aptalıktan kurtulmamız lazım. Sizlerle daha güçlü ve dirençliyiz. Sorunları ç özeceğiz. Herşey için teşekkürler. İleride görüşmek üzere.

Sonra Muzaffer Maden, Madanlar Kültür, Araştırma ve Dayanışma Derneği oluşturulması konusuna geçti.

"Bugün Cumartesi 7.7.07 uğurlu, özel bir gün. Akılda kalaçak bir gün. Siz sevgili Madanları ve dostlarımızı daha bir duyarlılıkla selâmlıyorum.

Sözlerime küçük bir acıklama ile başlıyorum:

Madanlar Kültür, Araştırma ve Dayanışma fikrinin başarılı, faydalı ve uzun ömürlü olması için – her ciddi işte olduğu gibi – bir disiplin, bir sistem, bir anayasa gereklidir. O da ilk önce örneğin bizim konumuzda olduğu gibi dernekleşmektir.

İleride ise zaten insanlarımız ne isterlerse onu yaparlar.

Ben bugün Madander (Madanlar Kültür, Araştırma ve Dayanışma Derneği) adını ve Dernek Tüzüğünü bilginize ve onayınıza sunuyorum.

İlk önce biraz bilgilenmemiz gerektir diye düşünüyor ve değerli Abdullah Madenci’ye söz veriyorum."

 

Abdullah Madenci sözlerine şöyle başladı;

Kıymetli Akrabalarım;

07/07/07 Cumartesi günü itibariyle Madanlar Kültür Araştırma ve Dayanışma Derneğini (MADANDER) kurmuş bulunuyoruz. Bu tarih Madanlar soyundan gelenler için bir milattır. Bu Madanlar Birliğidir. Bu Dernek birliğimizin vücuda gelmiş halidir.

Bu Dernek bizleri aynı çatı altında toplamakla birlikte geçmişimizi araştırma, atalarımızı öğrenme imkanı da sunmaktadır. Daha düne kadar babalarımızdan dedelerimizden kulaktan dolma hikayelerle atalarımız hakkında bilgiler öğrenmeye çalışırdık. Genellikle bu bilgiler sığ ve süreçle birlikte kaybolmaya mahkum bilgilerdi. Derneğimiz sayesinde tüm Madanların ellerindeki bilgiler bir araya getirilecek ve soyağacımız hakkında daha geniş bilgilere ve belgelere ulaşacağız. Bu bilgi ve belgelerin ışığında da araştırmalar yapabilecek ve soyumuz hakkında karanlık bir nokta kalmayacaktır.

İçimizden herhangi biri bir düğün yaptığında artık üye listeleri sayesinde davetiye ulaştırmadığı akrabası kalmayacak, ve böylece düğünlerimiz daha coşkulu geçecektir.

Ayrıca yine Derneğimiz sayesinde tüm akrabalarımız arasında tam bir koordinasyon sağlanacak ve birlikteliğimizin gücü katlanarak artacaktır. Unutulmamalıdır ki atalarımız “Birlikten kuvvet doğar” demişlerdir. Bu değerli atasözünün ışığında Derneğimize Madanlar soyundan gelen tüm akrabalarımızı üye yaparak bu gücü hayata geçirmeliyiz.

Artık ülkemizde herhangi bir şehre gittiğimizde (okul, iş, yada tedavi amaçlı) “acaba burada bir bana yardımcı olabilecek var mı?”, çocuğumuzu bir şehre okumaya gönderdiğimizde ise “acaba çocuğumu kime emanet edebilirim?” diye düşünmeyeceğiz. Çünkü artık orada bir akrabam var mı diye gelip Derneğimize bakmamız ve adres ve telefonunu alarak irtibata geçmemiz yeterli olacak. Ayrıca unutulmamalıdır ki insana, eğitime yapılan yatırım destek hayatta bırakılacak en büyük eser olacaktır. Derneğimiz sayesinde öncelikle akrabalarımız arasındaki maddi sıkıntılar nedeniyle eğitimini tamamlayamayan çocuklarımıza burslar verilerek okumaları sağlanacak ve sonuçta da vatanına, milletine ve akrabalarına faydalı bireyler yetiştirmiş olacağız.

Yine (İnşallah hiç kimsenin başına gelmez) bir akrabamız herhangi bir felakete uğrarsa (yangın, deprem vs.) elbirliğiyle yaralar sarılacak, iflasa uğrayan akrabalarımıza kredi imkanı verilerek ayağa kalkması sağlanacaktır.
Yukarıda bahsettiğim bütün hedefler için öncelikle bilinen tüm akrabalarımıza ulaşılarak üye kayıt işlemleri yapılmalıdır. Burada iş sadece Dernek yönetimine düşmemelidir. Her üye, her akraba bu Birliği bir adım daha ileriye götürmekle mükelleftir.

Ayrıca hedeflerimize sağlam adımlarla ulaşabilmemiz için Derneğimiz mali olarak güçlenmeli kendini finanse edebilmelidir. Bu hedefler için sembolik olarak belirlenen Dernek giriş ve üyelik aidatları yetersiz kalmaktadır. Maddi durumu güçlü olan akrabalarımız bağışta bulunabileceklerdir./bulunmalıdırlar. Ayrıca Derneğimiz kendisine gelir getirecek girişimlerde bulunabilecektir. Taşınır, taşınmaz mallar edinerek bunları kiraya vermek ve işletmek gibi.
Sonuç olarak sürekli büyüyen Birliğimizle dosta güven düşmana korku salmak için

HERKES GÖREV BAŞINA!...

Sıra konuşmalardan sonra Madander ( Madanlar Kültür, Araştırma ve Dayanışma Derneği) tüzüğümüz Genel Kurulumuzun tasvibine sunuldu. Çoğunlukla alkışlar içerisinde  kabul edildi.

Sonra Genel Kurul Üyelerinin açık oyları ile Yönetim Kurulu ve Denetim kurulu Asil - Yedek üyeleri seçildi.

Dernek Tüzüğünü Okumak İçin TIKLAYINIZ.

Değerli Şair ve Yazarımız Hasan Hisarardınlı toplantımıza son anda gelebildi. Heyecanlı bir konuşma yaptı ve çok beğenilen kendi şiiri Güneşi Teslim Alacağım’ı alkışlar arasında okudu.

Şairimiz sözlerine şöyle başladı:

Köklü Madanlar aile birliğim,
Siz Madanların damadı olarak bizleri, Madanlar Gününde İncesu’da candan ağırlamanız, mübalağa etmiyorum, çok büyük şerefdir. Aslını ve neslini inkâr eden ve unutan nesiller yok
olmaya mahkûmdur. Madanlar ailesi Isparta’mıza ve Türkiye’mize örnektir. 40 yaşını aşmış kardeşler, eltiler, halalar, teyzeler, gelinler, birbirine artık sevgiyle bakamıyor ne yazık. Yeri geldiğinde toplumdan şikâyet etmesini biliyoruz. Fakat kendimizi düzeltemiyoruz.
Birliğimizi sağlayan madanlar sitelerini açan maddi ve manevi bütün imkânları sağlayan Dişçilerin üstadı Diş doktoru Muzaffer Maden ve eşine teşekkürler ederiz. Bu sülale toparlama konusunun Türkiyemizde yayılması dileğimle, seyyah, yazar, insanoğlu insan, toparlayıcı ağabeyimi kucaklıyorum. Saygılarımla

Güneşi Teslim Alacağım

Kanatlar takın bana,
Kırlardan kırlara
Ovalardan ovalara
Dağlardan dağlara
Dağlardan dünyadaki bütün şehirlere uçacağım;
Oralarda bir süre kalıp,
İncelemeler yapıp
Türkiyeme, Türk dünyama
Yepyeni şehirler kazandıracağım.

Yeni kanatlar takın bana
Doğruca aya uçacağım
Ayda bir süre kalıp;
Kâinattaki bütün gezegenlere uçacağım,
Oralarda bir süre kalıp,
Türkiyeme, Türk dünyama
Yepyeni gezegenler kazandıracağım;

Açın önümü dostlar
Kapatmayın kapımı,
İstemem önümde, ne kerpiç, ne kaya
Gerekirse, tek başıma gideceğim ben yaya.

Yanmayan kanatlar takın bana
Güneşe kadar uçacağım.
Dünyada yanmamak için
Elimden gelen tedbiri alacağım
Ya güneş yakmazsa beni,
Ya güneş yakmazsa beni,
O zaman göreceksiniz beni,
Güneşi teslim alacağım.

Yepyeni teknojilerle donatın beni
Güneşin önünü kapatacağım.
Dünyaya açlık, sefalet, kan, kin,
Sözüm ona demokrasi satanlara karşı
Ben de onlara, Türkiyem için, Türk dünyası için,
Ezilen mazlum devletler için ve Madanlar için
Onlara Güneşi satacağım.

Köylülerimizin ve dostlarımızın da iştirakı ile öğle yemeği folklör gösterileri eşliğinde  başladı. Sohbetler geç zamanlara kadar devam etti.

Öğle yemeğimiz 150'den fazlası Madan akrabalarımızdan olmak üzere, 450 kişiyi aşan sevgili Köylülerimiz ve dostlarımızın katılımıyla Madanlar Günü toplantımızın ilk günü görkemli bir şekilde sona erdi. İlgi duyup gelen ve emeği geçen herkese candan müteşekkiriz.

 

8 TEMMUZ 2007 - ULUBORLU

8 Temmuz 2007 Pazar günü saat 11:00 civarında arabalarla Eski Uluborlu'ya gidildi. Tarihi eserler gezildi, görüldü. Bolu'dan gelen misafirimiz Madan Arif Hocamız nükteleri seven bir kişi. Bir ara ben de Madan'ım buraya Madanlar'dan mirasımı almaya geldim dedi. İçimizden Doğan Madan'da ona " Arif Hoca, Arif Hoca! Şu Ayağımın altında ne var, ne görüyorsun? diye birkaç kere ayağını yere vurdu, Bak toz toprak, işte senin mirasın bu kadar..." Bu cevap üzerine kahkahalarla gülüşüldü.

Öğleden sonra Mustafa Kiriş Eniştemiz ve Mürşide (Havva) Ablamız bizlere güzel bir ikramda bulundular. Madan Bahçesine davet ettiler. İsteyen istediği kadar yedi, istediği kadar içti, istediği kadar da arabalarına doldurup evlerine götürdüler. Fotoğraflar çekildi, sohbet edildi, felekten bir gün çalmanın mutluluğu ile kucaklaşarak tekrar buluşmak dilekleri içerisinde vedalaşıldı.

 

T E Ş E K K Ü R

Değerli Başkanımız sayın Zeki Avcı Bey'e

Madanlar Günü’müz için gösterdiğiniz yardım ve ilgiye candan teşekkürler ederim.
Ayrıca canım köylülerimizin bizi yalnız bırakmamalarına da minnettarım.
Bizleri çok mutlu ettiniz.

Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyor en iyi dileklerimi sunuyorum, varolun, sağ olun….

                                                                                                                   Muzaffer Maden

Kimleri beni İsviçre’lerde yaşıyor sanır
İncesu’da bir dam yıkılsa yüregim parçalanır.

İncesu Beldesi, 12.7.2007